Witaj na stronie o PHP. Chciałbym ci zaprezentować funkcjonalnosć tego języka, być może sam się nim zainteresujesz w przyszłości? Musisz sobie odnotować tylko, że PHP działa po stronie serwera, znaczy to tyle, że niemożliwa jest dynamiczna interakcja z użytkownikiem. Dla przykładu: Jeżeli chcemy stworzyć zegar na stronie to musimy odświeżać stronę co sekundę.(Spójrz na datę przy przycisku DODAJ UŻYTKOWNIKA i odśwież stronę) Zapomnij o tym! Do tego typu rzeczy najlepiej nadaje się JAVASCRIPT który został opisany w innym podrodziale. KLIK
Więc do czego on służy? Przede wszystkim do operowania na dynamicznych treściach. Powiedziałem dynamicznych? ocho już słyszę te wrzaski. Przecież powiedziałeś, że do tego służy Javascript... więc co jest? To prawda, ale tutaj chodzi o możliwosć zmiany treści strony używając np importowania plików. Wyobraź sobie przykład: Masz stronę z 20 podstronami. Nagle rano się budzisz i z wdziękiem krzyczysz, "Zmienię nagłowek strony!" i przystępujesz do zmiany.. ale zaraz, przecież mam 50 podstron.. mam to zmieniać na każdej stronie? duuuuuużo roboty.. NO WŁAŚNIE! przy pomocy PHP stworzyłbyś jeden nagłowek i importował ten kawałek kodu na każdą nową podstronę. Dzięki temu zmiana w pliku nagłówka jednego wyrazu da efekt na każdej podstronie. PROSTE? a no proste!
PHP doskonale nadaje się do obsługi baz danych jak mysql. Pozwala na dynamiczne dodawanie,edydowanie,usuwanie,aktualizowanie treści na stronie bez patrzenia do edytora kodu. (Pamiętasz jak mówiłem o dynamice wcześniej ?) Wyobraź sobie kolejną sytuację. Chcesz umożliwić na stronie komentowanie własnych wpisów użytkownikom...chyba nie prosisz każdego użytkownika o email z komentarzem a potem go wklejasz statycznie do kodu HTMl? jeśli tak to zrób harakiiri ;) Popatrz jakie to łatwe:
Poniżej zaprezentuję ci właśnie podobny schemat działania: ćwiczenie symuluje system rejestracji pojazdów w polsce. (Achh te wieczne kolejki..) Nie przejmuj się, że system z punktu logiki jest głupi, to tylko ćwiczenie! Użytkownikiem systemu jest pracownik obsługi. Najpierw rejestruje klienta, a następnie może przypisać mu pojazd wymagając od klienta odpowiednich danych. System umożliwia również wyrejestrowanie niepotrzebnych pojazdów. A teraz sobie przypomnij co mówiłem na początku o dynamicznej zmianie treści? łatwe? no pewnie! dobrze, że pracownik systemu nie musi dodawać ręcznie w kodzie każdego klienta... tak tak, o tym też mówiłem.
ID | Imię | Nazwisko | Data urodzenia | Pesel | Województwo | Miasto | Operacje |
---|